İztuzu Plajı

 İztuzu Plajı, 4,5 km uzunluğuna sahip ve o kadar iyi korunmuş ki, sahil boyunca ne bir otel ne de bir ev inşa edilmiş. Deniz suyu ile tatlı su arasında nadir bulunan plajlardan birisidir. Plaja Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bırakmasından dolayı, plajın ismi ‘’Kaplumbağa Plajı’’ olarak da adlandırılmakta.
Neden gitmeliyim? Plajın batı tarafında yer alan Dalyan ağzı Plajı’na teknelerle, doğu tarafında yer alan İztuzu Plajı’na karayoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu her iki kısımda farklı özelliklere sahip olmasıyla biliniyor. Kumsalın orta kısmı ise, el değmemiş yapısıyla sizlerin ziyaretini bekliyor. Altın sarısı kumlarıyla sizleri kendine hayran bırakacak plaj, 2008 yılında Avrupa’nın en iyi açık alanı ve 2011 yılında Avrupa’nın en iyi plajı ödüllerini almıştır.
Uyarı! Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtaları plajda yer aldığı için, çevrede gürültü yapmak ve ışık yakmak yasaktır. Zaten plaj, bu yüzden erken saatlerde kapatılıyor. Ayrıca yürürken zarar vermemeniz için, yumurtaların olduğu bölgeler sürekli olarak işaretlenir. Aynı zamanda plajda, yaralı kaplumbağaları tedavi etmek için de bir hastane yer alıyor.